ذخیره سازی و امنیت

میزان امنیت هر کیف پول ارز دیجیتال با دیگری متفاوت است و در واقع به عوامل متفاوتی بستگی دارد. نوع کیف پول (ویژه رایانه، همراه، آنلاین، کاغذی و سخت‌افزاری) و شرکت ارایه دهنده آن از مهم‌ترین معیارهای تعیین کننده امنیت یک کیف پول ارز دیجیتال هستند. به طور کلی باید بدانید که یک سرور وب محیط به مراتب پرریسک‌تری برای نگهداری بیت کوین یا هر نوع ارز رمزگذاری شده دیگر، نسبت به شیوه آفلاین به شمار می‌رود. کیف‌های پول آنلاین ممکن است ایراداتی داشته باشند و هکرها از این مشکلات فنی سواستفاده کرده و موجودی شما را بدزدند. در مقابل، کیف‌های پول آفلاین قابل هک نیستند، زیرا به اینترنت وصل نیستند و امنیت آنها به واسطه بستگی ندارد.
کیف پول آنلاین آسیب‌پذیری بالاتری داشته و بیشتری در معرض حملات هکرها قرار دارد. با این وجود در هنگام استفاده از هر نوع کیف پول باید یک سری موارد امنیتی را مد نظر قرار داد. همچنین باید به یاد داشته باشید که فارغ از نوع کیف پولی که استفاده می‌کنید، در صورت گم کردن کلیدهای خصوصی، موجودی آن را نیز از دست می‌دهید. همچنین اگر کیف پول ارز دیجیتال شما هک شود و موجود‌تان به حساب یک هکر واریز شود،‌ هیچ راهی برای بازگرداندن و لغو تراکنش صورت گرفته وجود ندارد. به همین دلیل باید به شدت مراقب باشید.

از کیف پول خود نسخه پشتیبان بگیرید

بهتر است فقط مقدار اندکی از ارز دیجیتال را برای استفاده روزمره آنلاین خود بر روی رایانه و یا گوشی خود نگه دارید و بیشتر دارایی خود از ارز دیجیتال را در محیطی با امنیت بالاتر حفظ کنید. گزینه‌های موجود برای ذخیره سرد (یا آفلاین) نظیر لجر نانو اس و یا کاغذ می‌تواند موجودی شما را از مشکلات ناشی از خرابی رایانه حفظ کرده و امکان بازیابی کیف پول را در صورت گم‌شدن و یا سرقت فراهم سازد. واقعیت این است که کیف پول آنلاین همیشه ریسک‌هایی بیشتری به همراه دارد.
نرم‌افزار خود را به روز نگه دارید تا بیشترین میزان امنیت را در اختیار داشته باشید. نه تنها باید نرم‌افزار کیف پول خود را به روز کنید، بلکه باید نرم‌افزار روی رایانه یا گوشی نیز باید به روز شود.

لایه‌های امنیتی بیشتری اضافه کنید

هر قدر کیف پول ارز دیجیتال شما لایه‌های بیشتری داشته باشد، بهتر است. تعیین گذرواژه طولانی و پیچیده و اطمینان حاصل کردن از اینکه برای هر برداشتی نیاز به وارد کردن گذرواژه است، پیش نیاز به شمار می‌رود. از کیف‌های پولی استفاده کنید که از اعتبار خوبی نزد کاربران برخوردارند و لایه‌های امنیتی بیشتری نظیر تایید دومرحله‌ای هویت را داشته باشند. شاید هم بخواهید از کیف‌پولی استفاده کنید که امکان تراکنش را با تایید یک یا چند کاربر دیگر فراهم کنند. این کیف‌های پول در اصطلاح multising‌ نامیده می‌شوند که مخفف عبارت «چند امضایی« (multi signature) است. دو کیف پول آرموری (Armory) و کوپی (Copay) از جمله آنها به شمار می‌روند.

آیا هویت کاربران در کیف پول ارز دیجیتال ناشناس می‌ماند؟

نه کاملا! با وجود اینکه نشانی عمومی کیف پول به طور مستقیم نمی‌تواند هویت کاربر را نشان دهد، همه تراکنش‌ها به صورت عمومی و دایمی بر روی بلاک چین ذخیره می‌شود. نشانی فیزیکی شما بر روی بلاک چین ذخیره نمی‌شود، اما با دانستن نشانی کیف پول به شیوه‌هایی غیرمستقیم می‌توان هویت کاربر را شناسایی کرد.

یک کیف پول خوب برای ارز دیجیتال چه ویژگی‌هایی دارد؟

با پیشرفت فناوری مربوط به ارز دیجیتال، گزینه‌های امنیتی بیشتری نیز به کیف پول افزوده می‌شود. به هر حال، توجه به موارد زیر می‌تواند به شما برای شناسایی یک کیف پول خود و دارای کامنیت بالا کمک کند.

چه نوع کیف‌پول‌هایی برای ذخیره ارز دیجیتال مناسب‌تر است؟

برای استفاده از ارزهای دیجیتال، کیف‌پول یا والت اولین چیزی است که به آن نیاز دارید. کیف پول نه تنها برای ذخیره کریپتوکارنسی‌ها لازم است، بلکه برای انجام هر عملیاتی با ارزهای دیجیتال، به کیف پول نیاز داریم. در این مقاله، کیف‌پول‌های Custodial و non-custodial را بررسی کرده و مشخص می‌کنیم که کدام یک از آن‌ها برای امنیت و تجربه کاربری شما بهتر هستند.