حل فشار تحریم‌ها با استخراج ارزهای دیجیتال

بیت کوین و استخراج ارزهای دیجیتال یکسالی است که به طور جدی توجه روسا و دولتمردان کشورمان را به خود جلب کرده است. بطوریکه هر روزه با اعلام نظرات و بررسی های متفاوت به این مسئله مهم میپردازند. اینبار این اتاق بازرگانی است که جهت مثبت و موافقی را به خود گرفته است و به این نکته توجه میکند که استخراج اینگونه ارزها نه تنها به ضرر کشور نیست بلکه فشارهای تحریم را تا حد بسیار زیادی از سوی مردم و سیاست کشور برطرف میکند. دراین باره خبرگزاری ایبنا با یکی از نمایندگان این اتاق به گفت و گو نشسته اسست. با ما همراه باشید.

 

مدیریت بازار اسکناس ارز با استفاده از ارزهای دیجیتال و دور زدن تحریم‌ها

فرزین فردیس دراینباره میگوید:

هم مدافعین و هم مخالفان استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها به نظر من اغراق می‌کنند.

وی با بیان اینکه تحریم یک موضوع کلیدی است، توضیح داد:

پتانسیل و ظرفیت استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها به اندازه‌ای که مدافعین این موضوع می‌گویند نیست و با عدد و رقم می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال پتانسیل دور زدن تحریم‌ها را ندارند. البته از سمت دیگر نیز بحث مخالفان ارزهای دیجیتال که می‌گویند این ارزها هیچ کارکردی برای دور زدن تحریم‌ها ندارد، درست نیست.

 

حل فشار تحریم‌ها با استخراج ارزهای دیجیتال

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تأکید کرد:

شاید جمله درست و منصفانه‌تر درباره ارزهای دیجیتال این باشد که استخراج ارزهای دیجیتال در داخل کشور و امکان تبادل آن، بخشی از فشار را روی تحریم‌ها بردارد، ولی مسئله تحریم‌ها را حل نمی‌کند.

 

تحریم مشکل اساسی در همه زمینه ها

فردیس تصریح کرد:

باید توجه داشته باشیم که ایران تنها با یک تحریم در خصوص مبادلات بانکی مواجه نیست بلکه خرید نفت، محصولات پتروشیمی، حمل‌ونقل، بیمه و حتی برخی از افراد حقیقی و حقوقی تحریم هستند و اساساً فروش برخی از محصولات به ایران از طرف آمریکا محدود شده و ارزهای دیجیتال این مسائل را نمی‌تواند حل کند.

وی در عین حال ادامه داد:

با این حال با استفاده از ارز دیجیتال می‌توانیم به‌جای آنکه به یک مسافر اسکناس دلار بدهیم تا در مسافرت خارجی آن را تبدیل کرده و استفاده کند، ارز دیجیتال بدهیم تا به‌عنوان نمونه هزینه هتل یا خرید کالا و خدماتش را پرداخت کند. همچنین امکان خریدهای اینترنتی با استفاده از ارزهای دیجیتال وجود دارد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد:

عده‌ای از موافقین استخراج ارزهای دیجیتال در کشور می‌گویند حتی استخراج آنها در مقیاس بالا می‌تواند به واردات کالا و خدمات کمک کند ولی باید گفت که این تمام ماجرا نیست. اگر به‌عنوان نمونه ۱۰۰ میلیون دلار ارز دیجیتال استخراج کرده باشیم، به دلیل بزرگ بودن عدد، امکان تبدیل آن در بازار به طور یکجا وجود ندارد.

 

محدودیت های تبدیل ارز دیجیتال به ریال در ایران

فردیس ادامه داد:

اگر یک فرد حقیقی یا حقوقی خارجی بخواهد ارقام در مقیاس بزرگ را از ارز دیجیتال به اسکناس تبدیل کرده و به‌ حساب بانکی خود واریز کند، به دلیل مقررات FATF، بانک‌ها از وی خواهند پرسید که از کجا آورده است؟ و باید بپذیریم که همچنان محدودیت‌هایی در تبدیل ارز دیجیتال به ارزهای رایج وجود دارد.

وی با بیان اینکه نه می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال هیچ نقشی در دور زدن تحریم‌ها ندارند و نه می‌توان گفت که بهترین کارکرد را دارند، اظهار داشت:

با وجود اینکه اسکناس ارز و حواله درهم همچنان از شاخص‌های جدی هستند ولی استخراج ارز دیجیتال در سطح ملی می‌تواند فشار تحریم بر روی اسکناس ارز را کاهش دهد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تصریح کرد:

باید قبول کنیم که برخی از موارد مانند اسکناس ارز یا حواله درهم به اصطلاح در بازار «درایور» هستند و افزایش تقاضا برای آنها به جهش نرخ ارز منجر می‌شود. در زمان‌هایی مانند حج یا سال نو، فشار روی بازار اسکناس افزایش پیدا می‌کند و می‌توان با استفاده از ارزهای دیجیتال از این فشارها کاست.

منبع: ایبنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *